Category Archives: Funcții Inainte De 1989

Cornel Stirbet

Camera Deputatilor

Judetul in care candideaza: Sibiu, Colegiul 1: http://www.becparlamentare2008.ro/coleguni/sibiu.pdf

Alianta/Partidul pentru care candideaza: ARD-PDL


1975 – 1989 – inspector Consiliul Popular Judetean Sibiu – activitate de control acte administrative.

Niculae Mircovici

Camera Deputatilor

Alianta/Partidul pentru care candideaza: Uniunea Bulgara din Banat


1972 – 1989 – ofiter activ în Ministerul Apararii Nationale.

Miron Ignat

Camera Deputatilor

Alianta/Partidul pentru care candideaza: Comunitatea Rusilor Lipoveni din Romania


Economist dupa absolvirea Institutului Bancar Roman in 1973.

Gheorghe Firczak

Camera Deputatilor

Alianta/Partidul pentru care candideaza: Uniunea Culturala a Rutenilor din Romania


Muzeograf in intervalul 1984 – 1989 la Muzeul Sarmizegetusa.

Aurel Vainer

Camera Deputatilor

Alianta/Partidul pentru care candideaza: Federatia Comunitatilor Evreiesti din Romania


1949-1950 – Activitate în Comertul de Stat

1950-1959 – Activitate in Statistica, Directia Centrala de Statistica

1959-1962 – Activitate în constructii, la I.C.M. nr.3, Bucuresti

1962-1990 – Activitate de cercetare stiintifică – Cercetator Stiintific la Institutul de Cercetari Comerciale si la Institutul pentru Cercetarea Comerţului Interior

Aurel Vladoiu

Camera Deputatilor

Judetul in care candideaza: Vâlcea, Colegiul 6: http://www.becparlamentare2008.ro/coleguni/valcea.pdf

Alianta/Partidul pentru care candideaza: USL-PSD


1979 – 1982 – primar al orasului Olanesti

1982 – 1983 – presedinte Consiliul Judetean de Educatie-Fizica si Sport

1983 – 1989 – primar al orasului Olanesti

Nicolae Bura

Camera Deputatilor

Judetul in care candideaza: Satu Mare, Colegiul 1: http://www.becparlamentare2008.ro/coleguni/satu_mare.pdf

Alianta/Partidul pentru care candideaza: USL-PSD


1987 – 1990 – primar al orasului Negresti Oas.

Tudor Miron Mitrea

Camera Deputatilor

Judetul in care candideaza: Vrancea, Colegiul 4: http://www.becparlamentare2008.ro/coleguni/vrancea.pdf

Alianta/Partidul pentru care candideaza: USL-PSD


1983 – 1989 – sef atelier I.U.G.C. Autobaza Uzina Bucuresti

1982 – 1983 – inginer S.U.G.T.C. Constanta

Murgu Neagu

Camera Deputatilor

Judetul in care candideaza: Vrancea, Colegiul 5: http://www.becparlamentare2008.ro/coleguni/vrancea.pdf

Alianta/Partidul pentru care candideaza: PP-DD


Fost ofiter de Armata.

Florica Ica Calota

Camera Deputatilor

Judetul in care candideaza: Teleorman, Colegiul 5: http://www.becparlamentare2008.ro/coleguni/teleorman.pdf

Alianta/Partidul pentru care candideaza: USL-PNL


1987 – 1990 – sef ferma IAS Chilia Veche

Neculai Răţoi

Camera Deputatilor

Judetul in care candideaza: Iași, Colegiul 5: http://www.becparlamentare2008.ro/coleguni/iasi.pdf

Alianta/Partidul pentru care candideaza: USL-PSD


In 1978 a devenit instructor teritorial la “Comitetul Judetean Iasi”, apoi  presedinte al Consiliului Popular Tg. Frumos (198)) si presedinte al Consiliului Popular Pascani.

A fost primar al Pascaniului intre anii 1981 si 1990.

Marius Spînu

Camera Deputatilor

Judetul in care candideaza: Iași, Colegiul 10: http://www.becparlamentare2008.ro/coleguni/iasi.pdf

Alianta/Partidul pentru care candideaza: ARD-PDL


1988-1990, profesor de matematica.

Anghel Stanciu

Camera Deputatilor

Judetul in care candideaza: Iași, Colegiul 6: http://www.becparlamentare2008.ro/coleguni/iasi.pdf

Alianta/Partidul pentru care candideaza: USL-PSD


1972-1980, asistent universitar la Universitatea Tehnica “Gh. Asachi” Iasi;

1980-1990, sef lucrari la Universitatea Tehnica “Gh. Asachi” Iasi.

Victor Paul Dobre

Camera Deputatilor

Judetul in care candideaza: Galați, Colegiul 1: http://www.becparlamentare2008.ro/coleguni/galati.pdf

Alianta/Partidul pentru care candideaza: USL-PNL


Inginer la Centrala Industriala Navala Galati.

Eugen Durbaca

Senat

Judetul in care candideaza: Galați, Colegiul 4: http://www.becparlamentare2008.ro/coleguni/galati.pdf

Alianta/Partidul pentru care candideaza: USL-PC


1983 – 1984 director Santierul Naval Galati Potrivit presei locale in 1984 figura ca membru in Comitetul judetean al PCR.

Petre Daea

Camera Deputatilor

Judetul in care candideaza: Mehedinți, Colegiul 2: http://www.becparlamentare2008.ro/coleguni/mehedinti.pdf

Alianta/Partidul pentru care candideaza: USL-PSD


1973-1980, inginer stagiar, sef ferma, inginer sef – CAP Sisesti, jud. Mehedinti;

1980-1986, inginer sef CUASC Sisesti, Brosteni, jud. Mehedinti;

1986, director Directia Generala pentru Agricultura si Industrie Alimentara (DGAIA) Mehedinti;

1987-1989, sef sectie adj. pentru Probleme de Agricultura, CJ Mehedinti.

Gheorghe Netoiu

Camera Deputatilor

Judetul in care candideaza: Dolj, Colegiul 1: http://www.becparlamentare2008.ro/coleguni/dolj.pdf

Alianta/Partidul pentru care candideaza: PP-DD


Ofiter de securitate.

Seres Dénes

Camera Deputatilor

Judetul in care candideaza: Sălaj, Colegiul 2: http://www.becparlamentare2008.ro/coleguni/salaj.pdf

Alianta/Partidul pentru care candideaza: UDMR


1977 – 1980 – secretar Biroul Executiv al Consiliului Popular Meseşenii de Jos

1980 – 1992 – jurist, director administraţie publică locală în cadrul Consiliului popular judeţean Sălaj

Gheorghe Pop

Senat

Judetul in care candideaza: Sălaj, Colegiul 2: http://www.becparlamentare2008.ro/coleguni/salaj.pdf

Alianta/Partidul pentru care candideaza: USL-PSD


1981 – 1989 – ofiter specialist economic Inspectoratul Judetean de Militie Cluj și Sălaj.

Şerban Petru Mihăilescu

Senat

Judetul in care candideaza: Botoșani, Colegiul 2: http://www.becparlamentare2008.ro/coleguni/botosani.pdf

Alianta/Partidul pentru care candideaza: USL-UNPR


Secretar al Consiliului de Ministri cu grad de secretar de stat.

Radu Stroe

Camera Deputatilor

Judetul in care candideaza: Ilfov, Colegiul 1: http://www.becparlamentare2008.ro/coleguni/ilfov.pdf

Alianta/Partidul pentru care candideaza: USL-PNL


1972 – 1974: ofiter navigatie in flota comerciala la Navrom Constanta;

1975 – 1985: inginer la Departamentul Transporturi Marine in cadrul Ministerul Transporturilor;

1986 – 1990: inginer principal la Administratia Canal Dunare Bucuresti.

A fost membru al Partidului Comunist Roman si activist UTC in cadrul Ministerului Transporturilor si Telecomunicatiilor.

Ion Bogaciu

Camera Deputaților

Judetul in care candideaza: Ilfov, Colegiul 1: http://www.becparlamentare2008.ro/coleguni/ilfov.pdf

Alianta/Partidul pentru care candideaza: ARD-PDL


1985-1988, detasat ARCOM Egipt.

Ion Toma

Senat

Judetul in care candideaza: Ialomița, Colegiul 1: http://www.becparlamentare2008.ro/coleguni/ialomita.pdf

Alianta/Partidul pentru care candideaza: USL-UNPR


Director adjunct la Intreprinderea Judeteana de Constructii Montaj (IJCM) Olt

Ioan Rus

Camera Deputatilor

Judetul in care candideaza: Hunedoara, Colegiul 5: http://www.becparlamentare2008.ro/coleguni/hunedoara.pdf

Alianta/Partidul pentru care candideaza: USL-PSD


– 1975-1978, inspector Administratia Locala Hunedoara

– 1978-1980, economist- Intreprinderea de productie industriala pentru constructii cai ferate Deva.

– 1980-1983, sef birou desfacere-Intreprinderea de prelucrare a lemnului Deva.

– 1983-1990, economist si sef birou desfacere la Intreprinderea de productie industriala pentru constructii cai ferate Deva.

Viorel Hrebenciuc

Camera Deputaților

Judetul in care candideaza: Bacău, Colegiul 9: http://www.becparlamentare2008.ro/coleguni/bacau.pdf

Alianta/Partidul pentru care candideaza: USL-PSD


1982-1989 – Consiliul judeţean Bacău, inspector de specialitate;

Membru al CJ al PCR Bacau

Constantin Tamaga

Senat

Judetul in care candideaza: Argeș, Colegiul 3: http://www.becparlamentare2008.ro/coleguni/arges.pdf

Alianta/Partidul pentru care candideaza: USL-PSD


1978-1982 Director, SMA Slobozia, jud. Arges

1982-1990 Director General Adjunct, Directia Agricola Arges

Vasile Blaga

Senat

Judetul in care candideaza: Timiș, Colegiul 3: http://www.becparlamentare2008.ro/coleguni/timis.pdf

Alianta/Partidul pentru care candideaza: ARD-PDL


1981-1990 a lucrat  în cadrul Întreprinderii Mecanice Hiperion din orașul Ștei, ocupand diverse functii, inclusive cea de director general;

Petru Andea

Camera Deputaților

Judetul in care candideaza: Timiș, Colegiul 8: http://www.becparlamentare2008.ro/coleguni/timis.pdf

Alianta/Partidul pentru care candideaza: USL-PSD


a ocupat diverse funcţii în cadrul Uniunii Asociațiilor Studenților Comuniști din România

1975-1983 – președinte al Uniunii Asociațiilor Studenților Comuniști  (UASCR) pe Centrul Universitar Timișoara

1983 și 1987 – secretar al Comitetului de Partid pe Centrul Universitar Timișoara

1989 – secretar de partid pe Politehnică

Ioan Chelaru

Senat

Judetul in care candideaza: Neamț, Colegiul 2: http://www.becparlamentare2008.ro/coleguni/neamt.pdf

Alianta/Partidul pentru care candideaza: USL-PSD


1980 – prezent – avocat

Mircea Duşa

Camera Deputaților

Judetul in care candideaza: Harghita, Colegiul 5: http://www.becparlamentare2008.ro/coleguni/harghita.pdf

Alianta/Partidul pentru care candideaza: USL


1976-1986- Consiliul popular al orasului Topliţa – şef serviciu

1986-1990 – Consiliul popular al orasului Topliţa – vicepresedinte